Chirurg stomatolog
W zakresie chirurgii stomatologicznej wykonujemy wszystkie zabiegi w obszarze jamy ustnej w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu urządzenia The Wand.
Stosując urządzenie The Wand znieczulenie podajemy komputerowo, co gwarantuje pełną skuteczność, bezpieczeństwo i bezbolesność przeprowadzanego zabiegu.
Ekstrakcja (usuwanie) zębów
Traktuje się ją jako ostateczność, dlatego zanim podejmie się decyzję o usunięciu zęba, należy wykorzystać wszystkie znane osiągnięcia stomatologii. Czasem pojawia się konieczność usunięcia zębów zdrowych, np. ze wskazań ortodontycznych.
Ekstrakcja zębów zatrzymanych (dłutowanie)
Zatrzymanie zęba to zjawisko mające miejsce, gdy ząb, mimo zakończonego rozwoju, nie wyżyna się- w ustach jest zazwyczaj całkowicie niewidoczny. Problem ten dotyczy najczęściej ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, gdyż bardzo często ułożone są one równolegle do kości.
Odsłanianie zębów zatrzymanych celem ściągnięcia ich do łuku zębowego
Dotyczy to najczęściej kłów, które zostają odsłonięte a następnie ściągnięte do łuku
Resekcje wierzchołków korzeni
To zabieg polegający na chirurgicznym odsłonięciu wierzchołka korzenia zębowego, a następnie usunięciu zmian zapalnych oraz zabezpieczeniu korzenia przed ponownym pojawieniem się problemu. Dzięki resekcji możliwe jest uratowanie zębów przed ekstrakcją.
Resekcja korzenia zalecana jest w przypadku, gdy:
-
prawidłowe przeprowadzenie leczenia kanałowego jest niemożliwe,
-
zastosowane leczenie nie pomogło w zlikwidowaniu okołowierzchowego stanu zapalnego zęba,
-
konieczne jest ponowne leczenie endodontyczne, ze względu na pogłębiający się proces zapalny,
-
ząb posiada koronę opartą na wkładzie koronowo- korzeniowym, którą pacjent chce zachować
Hemisekcja i radektomia
Hemisekcja polega na usunięciu połowy zęba oraz jednego z korzeni- pozostałą część odbudowuje się przy pomocy korony protetycznej. Redektomia to natomiast odcięcie całego chorego korzenia.
Zarówno hemisekcja jak i redektomia traktowane są jako zabiegi ostatniej szansy w przypadku zębów wielokorzeniowych, które nie mogą być poddane leczeniu endodontycznemu a także, w sytuacji gdy w obrębie korzenia występują zmiany zapalne, niemożliwe do wyleczenia metodami zachowawczymi.
Chirurgia implantologiczna (więcej informacji- implantologia)
To niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii, której zadaniem jest poprawa warunków kostnych żuchwy oraz szczęki, przed zabiegiem wszczepienia implantów.
Obejmuje zakres procedur:
-
osteodystrakcji, czyli rozszczepienia wyrostka,
-
podnoszenia dna zatoki szczękowej,
-
sterowanej regeneracji kości
-
autoprzeszczepu.
Podcinanie wędzidełek
Wykonuje się je po zaleceniu zabiegu przez lekarza ortodontę, logopedę lub stomatologa dziecięcego. Wędzidełko to pasmo tkanki łącznej biegnące wzdłuż tylnej części wargi dolnej, górnej oraz języka. Jego nieprawidłowy kształt lub złe przyczepienie wpływa negatywnie na mowę dziecka, sprawiając problem z wymawianiem głosek dziąsłowych. Podcięcie wędzidełka w celu jego wydłużenia zwiększa ruchomość warg oraz języka.
Zabieg wykonuje się specjalnym nożem elektrycznym, dzięki czemu jest krótki i bezbolesny. Podcięcie wędzidełka jest istotne, gdyż zapobiega odsłanianiu w przyszłości szyjek zębowych oraz pojawianiu się diastemy.
Usuwanie torbieli
Torbiel korzeniowa to rodzaj zmiany patologicznej, pojawiającej się w tkance kostnej szczęki lub żuchwy, którą wywołuje przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba. W pierwszej fazie torbiel jest niewidoczna a proces jej tworzenia przebiega bezobjawowo. Wykrywana jest najczęściej przypadkowo w trakcie badania RTG. Z czasem torbiel rośnie i pojawia się na szczęce lub żuchwie- procesowi temu towarzyszą dolegliwości bólowe. Torbiele o średnicy mniejszej niż 8 mm zazwyczaj poddaje się leczeniu endodontycznemu, większe natomiast wymagają interwencji chirurgicznej, łączonej z resekcją korzenia, ostatecznie jego ekstrakcją. Powstały ubytek wypełnia się materiałem zastępującym kość.